Pārlekt uz galveno saturu

Siltumenerģijas patēriņš šā gada janvārī par 34,7 % lielāks nekā pirms gada

Ventspilī šā gada janvāris āra gaisa temperatūras ziņā bijis aukstākais pēdējo piecu gadu laikā. Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem janvārī vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī sasniedza -1,2 grādus, kas bija par 2,7 grādiem zemāka nekā 2020. gada decembrī un par 5,9 grādiem zemāka nekā pērn janvārī.

Kopumā aizvadītajā mēnesī Ventspilī saražotas 23219 megavatstundas (MWh) siltumenerģijas, kas attiecībā pret pagājušā gada decembri ir par 16,47% vairāk. Savukārt salīdzinot ar 2020. gada janvāri siltumenerģijas patēriņš palielinājies par 34,7%.

Vēršam uzmanību, ka kopējais Ventspilī saražotās siltumenerģijas patēriņš neatspoguļo katras dzīvojamās ēkas siltuma patēriņu, ko ietekmē vairāki faktori - gan laika apstākļi: āra gaisa temperatūra, vēja stiprums un virziens, gan ēkas siltummezglā ieregulētais siltuma padeves režīms, kā arī ēkas siltumnoturība.

Nenoliedzami, ka ēkas siltuma patēriņš galvenokārt saistīts ar mājas energoefektivitāti un iedzīvotāju siltuma lietošanas paradumiem. Piemēram, ja salīdzina divas līdzīgas 9 stāvu dzīvojamās mājas - Inženieru ielā 91 (nesiltināta ēka) un Inženieru ielā 97 (siltināta ēka), tad janvārī siltumenerģijas patēriņš apkurei renovētā ēkā bijis par 42,2% mazāks nekā nerenovētā ēkā. Savukārt vidējās apkures izmaksas uz 1m2 ēkā, kurā veikti energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, ir par 42,5% mazākas nekā nesiltinātā ēkā. Pēc aprēķiniem vidējās apkures izmaksas abās mājās atšķiras par 0,60 EUR/m2.

Mūsu pilsētā daudzdzīvokļu mājas būvētas pirms vairākiem gadu desmitiem, tāpēc ekspluatācijas laikā to iekšējie inženiertīkli un nama nesošās konstrukcijas jau ir stipri nolietojušās, kas rada siltumenerģijas zudumus. Lai tos samazinātu, visefektīvākais veids, kā to panākt, ir uzlabot ēkas energoefektivitāti. Ēkas siltumnoturības paaugstināšanai iespējams veikt kā kompleksu ēkas siltināšanu, tā arī daļēju ēkas atjaunošanu, siltinot tikai tās ēkas daļas, kurām ir lielākie siltuma zudumi. Pie tam, arī pašiem mājas iedzīvotājiem ikdienā būtu ieteicams pievērst uzmanību un pārliecināties, vai siltums ēkā tiek izmantots lietderīgi.

Detalizētu informāciju par katras dzīvojamās ēkas siltumenerģijas patēriņu ik mēnesi iespējams aplūkot sadaļā e-pakalpojumi.