Ventspilī plāno apkures tarifa samazinājumu par 5,8%

2017-01-31
Drīzumā apkures tarifs Ventspilī varētu samazināties par 5,8%. Uzņēmums "Ventspils siltums" iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai jaunu siltumenerģijas ražošanas, pārvades un sadales, tirdzniecības tarifa projektu, kas paredz apkures tarifa samazinājumu no 58,30 eiro līdz 54,90 eiro par MWh .
 
Šonedēļ SPRK izskatīs iesniegto tarifa projektu, un apstiprināšanas gadījumā jaunais tarifs varētu stāties spēkā martā. Līdz ar to kopš 2013.gada kopējais siltumapgādes tarifa samazinājums Ventspilī būs jau vairāk nekā 13%. Jaunā siltumenerģijas tarifa apstiprināšanas gadījumā Ventspils tarifs pielīdzināsies Liepājai, kur šobrīd siltumenerģijas tarifs ir 54,95 eiro par MWh.
 
Komentējot publikācijas masu medijos par siltumenerģijas tarifiem Latvijā un to, ka Ventspilī ir viens no dārgākajiem siltumenerģijas tarifiem starp lielākajām Latvijas pilsētām, uzņēmums "Ventspils siltums" norāda, ka nav korekti salīdzināt apkures tarifus starp pilsētām, kur siltumenerģijas ražošanā tiek izmantoti dažādi tehnoloģiskie risinājumi un kurināmo veidi.
 
Ventspils ir vienīgā no Latvijas lielākajām pilsētām, kurā jau vēsturiski nav izbūvēts dabasgāzes piegādes cauruļvads. Ventspilī siltumenerģija tiek saražota ar koksnes šķeldu, kas ir vietējais atjaunojamais energoresurss. Ja siltumenerģijas ražošanai tiek izmantota dabasgāze, tad kurināmā izmaksas siltumenerģijas tarifā veido no 60% līdz 80%, bet, kurinot ar koksnes šķeldu, apmēram 20% līdz 30%, taču pats ražošanas process, izmantojot šķeldu kā kurināmo, ir dārgāks.
 
Jāatzīmē, ka strauji mainoties gāzes cenām, tikpat strauji mainās arī siltumenerģijas tarifs tiem uzņēmumiem, kas siltuma ražošanai izmanto dabasgāzi. Savukārt, ja siltuma ražošanai izmanto koksnes šķeldu, tad kurināmā izmaiņu ietekme ir ievērojami mazāka. Tādēļ siltumenerģijas tarifs tiem uzņēmumiem, kas izmanto dabasgāzi, pēdējos gados galvenokārt strauji pazeminājies, pateicoties tieši gāzes cenu kritumam pasaules tirgū.
 
Piemēram, 2014.gada oktobrī, kad dabasgāzes cena bija 291,69 eiro par tūkstoti normālkubikmetru, siltumenerģijas tarifs Daugavpilī bija 60,66 eiro par MWh, bet Rēzeknē - 62,28 eiro par MWh. Tajā pašā laikā Ventspilī siltumenerģijas tarifs bija 59,58 eiro par MWh jeb zemāks nekā vairumā lielo reģionu pilsētu, kur ir pieejama dabasgāze. Savukārt jau 2016.gada jūnijā, kad dabasgāzes cena bija samazinājusies līdz 142,29 eiro par tūkstoti normālkubiketru, siltumenerģijad tarifs Daugavpilī samazinājās par aptuveni 27% un bija 44,18 eiro par MWh, bet Rēzeknē samazinājās par aptuveni 22% un bija 48,43 eiro par MWh.
 
Tas nozīmē, ka pilsētās, kurās siltumenerģijas ražošanai izmanto tikai koksnes šķeldu, šāds straujš siltumapgādes tarifa kritums vienkārši nav iespējams.
 
Savukārt AS “Latvijas Gāze” šomēnes publicējusi paziņojumu, ka dabasgāzes tirdzniecības cena jau no februāra sāks straujāk pieaugt, kas noteikti sekmēs arī siltuma tarifu pieaugumu pilsētās, kurās siltuma ražošanai izmanto dabasgāzi.
 
Pašreiz Ventspilī gandrīz 90% siltumenerģijas tiek saražota ar koksnes šķeldu, kuras iepirkuma cena ir stabila un pietiekami prognozējama ilgākā laika periodā. Tādējādi Ventspilī siltumenerģijas ražošanas process nav pakļauts fosilo energoresursu cenu svārstībām pasaules tirgū un mērķtiecīga darba rezultātā ir iespēja stabili noturēt un arī samazināt siltumenerģijas tarifu patērētājiem.
 
Lai uzlabotu kvalitāti un drošību Ventspils siltumapgādē, izmantojot Eiropas fondu līdzekļus, pēdējo piecu gadu laikā Ventspilī rekonstruētas abas centrālās katlu mājas. Tāpat arī rekonstruēti jau 99,6 % siltumtrašu, kas nodrošina lielāku siltumenerģijas piegādes drošību un būtiski samazina siltuma zudumus.