Kā eiro ieviešana ietekmēs komunālos maksājumus?

2013-12-12

Ventspils pilsētas pašvaldības komunālo pakalpojumu sniedzēji, t.sk. SIA „Ventspils siltums” eiro ieviešanai gatavojas visu gadu un šobrīd ir pilnībā gatavi sagaidīt jauno valūtu.

Ir veikta juridisko un finanšu dokumentu, informācijas tehnoloģiju (datorprogrammu), kases aparātu pielāgošana eiro ieviešanai; ir veikta darbinieku apmācība un no oktobra dokumentos, cenrāžos, rēķinos un publikācijas pakalpojumu cenas atspoguļotas abās valūtās.

 Praktiski padomi, ko paspēt vēl decembrī

·        Ņemot vērā citu valstu pieredzi, kādu laiku noteikti iedzīvotāji automātiski cenas pārrēķinās latos, lai varētu orientēties tajās, jo psiholoģiski viss liksies dārgāks. Lai neapjuktu, ir jāatceras oficiālais un neatsaucami fiksētais kurss 1 EUR = 0,702804 LVL un jāapgūst konvertēšana.

·        Decembris ir pēdējais laiks, kad vēl var paspēt kārtīgi izpētīt un iepazīt jauno valūtu. Viens no variantiem ir Latvijas pastā par 10 latiem iegādāties eiro sākumkomplektu – 14,23 eiro.

·        Uzkrājumus skaidrā naudā latos vēl var paspēt izmantot, lai apmaksātu visus komunālos maksājumus un jauno gadu sagaidītu bez saistībām.

·        Lielākus uzkrājumus skaidrā naudā latos (banknotēs) vislabāk iemaksāt kontā (banku filiālēs vai iemaksu bankomātos), jo 1. janvārī valūta konvertēsies uz eiro automātiski, pēc oficiālā kursa.

·        Uzkrājumus skaidrā naudā latos (monētās) varat saglabāt par piemiņu vai iegādāties ko sen kārotu.

·        Ja naudiņu gribas pataupīt, jāatceras, ka no nākamā gada latus pret eiro bez laika ierobežojumiem varēs samainīt Latvijas Bankā, trīs mēnešus Latvijas pasta nodaļās un pusgadu – Latvijas komercbankās. Tādēļ, ja neesi vēl parūpējies par latiņu nomaiņu uz eiro, – nesteidzieties to darīt decembra beigās vai janvārī, kad eiro skaidrā naudā būs iegūt apgrūtinoši.

·        Vēl var paspēt apgūt par precēm un pakalpojumiem norēķināties ar karti un iemācīties izmantot internetbanku. Arī par komunālajiem pakalpojumiem visērtāk ir norēķināties ar bezskaidru naudu. Varbūt ir pienācis laiks turpmāk tieši tā arī darīt!?

·        Ja jums ir tuvinieki ar skaidras naudas uzkrājumiem, kuri līdz šim izvairījušies no bezskaidras naudas norēķiniem, jūs varat palīdzēt ar padomu, kā arī, piemēram, palīdzēt ieskaitīt latiņus kontā, paskaidrojot, ka tie automātiski konvertēsies un vēlāk būs ērti iegūstami jaunajā valūtā. Noteikti noderēs arī praktiska bankomāta un norēķina karšu lietošanas pamācība.

Būtiskākais, kas iedzīvotājiem jāpatur prātā:

·         līdz šā gada beigām visi norēķini ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem notiek TIKAI LATOS, neatkarīgi no tā, par kuru mēnesi tiek veikta apmaksa

·         no nākamā gada 1. līdz 14. janvārim norēķini skaidrā naudā ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem notiek gan latos, gan eiro, taču atlikums tiks izdots TIKAI eiro. Norēķini bezskaidrā naudā notiek tikai eiro.

·         no nākamā gada 15. janvāra visi norēķini ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem notiek TIKAI EIRO, neatkarīgi no tā, par kuru mēnesi tiek veikta apmaksa 

Tabulas karstā ūdens maksas noteikšanai

Rūpējoties par ventspilnieku informētību, kā arī, lai nodrošinātu pēc iespējas mierīgāku un ērtāku eiro ieviešanu, pašvaldības SIA „Ventspils siltums” saviem klientiem piedāvā norēķinu tabulas. Ar to palīdzību vienkārši un – galvenais – precīzi varēsiet norēķināties par auksto un karsto ūdeni. 

Janvāra sākumā iedzīvotājiem jābūt saprotošiem un iecietīgiem

Uzņēmumi ir gatavi latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodam, tomēr aicina klientus šajā periodā būt saprotošiem un iecietīgiem, veicot maksājumus un saņemot atlikumus.

Šajā periodā kasieriem daudz laika prasīs izdodamā atlikuma aprēķināšana, it īpaši, ja samaksa tiks veikta latos, jo atlikums jāizdod TIKAI eiro.

Lai izvairītos no rindu veidošanos, pārpratumiem un laikietilpīga pareiza atlikuma precizēšanas, komunālo pakalpojumu sniedzēji aicina klientus, norēķinoties kasēs skaidrā naudā no nākamā gada 1. līdz 14. janvārim:

·        norēķināties tikai vienā valūtā, vislabāk eiro;

·        sagatavot precīzu naudu;

·        nelietot liela nomināla naudaszīmes.