Pārlekt uz galveno saturu

Skolēni iepazīst katlumājas darbību

 

 

Trešdien, 21.februārī, uzņēmuma "Ventspils siltums" katlumāju, kurā kā kurināmais tiek izmantots tepat Latvijā iegūstams atjaunojamais energoresurss – koksnes šķelda,  apmeklēja 14 zinātkāri un atjautīgi 6.vidusskolas 2.c klases audzēkņi, viņu skolotāja un trīs mammas, lai noskaidrotu kā siltums nokļūst līdz dzīvojamām mājām.

Skolēniem bija iespēja aplūkot procesu kā katlumājai piegādā šķeldu un to nosver, gan iekārtas, kas piegādā šķeldu kurtuvēm, kā arī krāsnis, kur tiek dedzināta šķelda. Tieši šķeldas degšanas process, ko varēja aplūkot caur speciālu lodziņu, raisīja skolēniem vislielāko interesi, kam sekoja arī dažādi uzdotie jautājumi.

Tā kā pirms katlumājas apmeklējuma skolēni klasē jau bija noskatījušies uzņēmuma „Ventspils siltums” piedāvāto animācijas video par siltumenerģijas ražošanas procesu, tad skolēni uzdeva jautājumus jau par konkrētām lietām, kas viņus ieinteresējušas, tostarp, par katlumājas vēsturi, par iekārtu darbību, arī par nepieciešamājām darba prasmēm, lai apkalpotu iekārtas. Tāpat skolēniem bija iespēja tikties ar katlumājas operatoriem un uzdot sev interesējošus jautājumus, kā arī apskatīt datoros kā automatizēti norit siltumenerģijas ražošanas iekārtu darbības un uzraudzības process.

Uzņēmums „Ventspils siltums” ik gadu piedalās dažādos profesionālās orientācijas pasākumos, lai raisītu skolēnos interesi un izpratni par to, kas tiek mācīts dabaszinātnēs un fizikā. Uzņēmuma valdes loceklis Atis Mertens norāda: „Mūsu skatījumā tā ir normāla, pašsaprotama lieta, ja mēs kā uzņēmums, sniedzam arī ieguldījumu sabiedrības izglītošanā, veicinot izpratni par siltumapgādes uzņēmuma darbību un siltumenerģijas ražošanas tehnoloģisko procesu, kā arī iespējām un metodēm, kas palīdz ekonomiski lietderīgi izmantot energoresursus. Šobrīd daudz tiek runāts par to, ka uzņēmējiem jābūt sociāli atbildīgiem, tāpēc šis ir viens no veidiem, kā mēs to īstenojam.”

Jau vairākus gadus uzņēmums „Ventspils siltums” skolēniem piedāvā arī iespēju piedalīties izglītojošajā programmā - tehniski radošajā darbnīcā “Kā siltums nonāk līdz manām mājām”, kas izveidota sadarbībā ar SIA „Aspired”. Interaktīvā veidā nodarbībā ir iespējams uzzināt kā tiek ražota siltumenerģija, kā siltums no katlumājas nonāk līdz patērētājam, un kāda ir siltumnoturība siltinātai ēkai un nesiltinātai ēkai.