Ventspilī siltumenerģijas tarifs joprojām stabils

2017-12-06

Iedzīvotāji izrādījuši interesi par siltumenerģijas tarifa izmaiņām, uzdodot jautājumus, vai tuvākajā laikā arī Ventspilī ir gaidāms siltumenerģijas tarifa pieaugums kā Valmierā, kur ar 1.decembri par ceturto daļu palielinājies apkures tarifs.

Skaidrojot situāciju, informējam, ka Ventspilī siltumenerģijas tarifs joprojām ir stabils un nav arī nepieciešamības paaugstināt to.

Šā gada martā siltumenerģijas tarifs Ventspilī tika samazināts no 58,30 EUR/MWh līdz 54,90 EUR/MWh un pateicoties tam, ka šobrīd gandrīz 90% siltumenerģijas tiek saražota ar koksnes šķeldu, kuras iepirkuma cena ir pietiekami prognozējama ilgākā laika periodā.

Turklāt šis ir jau trešais tarifa samazinājums kopš 2013.gada. Šo gadu laikā tarifu izdevies pakāpeniski samazināt par vairāk nekā 13%. Tas liecina par to, ka Ventspilī tiek strādāts, lai iedzīvotājiem nodrošinātu pēc iespējas lētāku siltumenerģijas tarifu, ko tuvākajā laikā nav plānots palielināt.

Savukārt Valmierā, kur līdz šim bija otrais zemākais siltumenerģijas tarifs valstī, no 1.decembra apkures tarifs palielinājies no 46,98 EUR/MWh līdz 58,72 EUR/MWh +PVN, jo siltumenerģijas ražotājs koģenerācijas procesā saražoto elektrību vairs nevar pārdot valstij par dubultu cenu, kas iepriekš ļāva segt daļu no izmaksām par siltumenerģiju.

Uzņēmums, kuram bija piešķirtas tiesības saņemt obligāto iepirkumu elektroenerģijas ražošanai, līdz šim varēja vienlaikus ražot gan siltumu, gan elektrību un pārdot to. Piešķirtās tiesības uzņēmumam ļāva šādā veidā darboties līdz šā gada jūlijam, kas arī ir iemesls siltumenerģijas tarifa pieaugumam.

Turpmākajos gados siltumenerģijas tarifa izmaiņas ietekmēs arī citu pilsētu iedzīvotājus, jo, beidzoties desmit gadu termiņam, siltumenerģijas ražotājiem valsts vairs nepiešķirs atļaujas pārdot koģenerācijas procesā saražoto elektrību par dubultu likmi.

Tajās pašvaldībās, kur siltumenerģijas ražošanā tiek izmantota nevis šķelda, bet dabasgāze, siltumenerģijas tarifs mainās atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības cenas.

Lai arī pēdējos gados dabasgāzes cena Latvijā bijusi salīdzinoši zema, tomēr jau sākot ar pagājušo gadu  vērojams pakāpenisks dabasgāzes cenas pieaugums un līdz ar to arī siltumenerģijas tarifa palielinājums vairākās Latvijas lielākajās pilsētās.