Nesen Ventspilī piedzīvotā vētra, kad visa pilsēta gandrīz uz visu diennakti palika bez elektrības, aktualizēja jautājumus par autonomu elektroenerģijas nodrošināšanu siltuma ražošanai un pilsētas siltumapgādei avārijas situācijās. Uz jautājumiem atbild PSIA Ventspils siltums valdes priekšsēdētājs Arnis Uzaris.
Vai uzņēmums Ventspils siltums ir gatavs nodrošināt patērētājus ar siltumu avārijas situācijās, kad pilsēta paliek bez elektrības?
– Rekonstruējot abas pilsētas katlumājas ir iegādāti dīzeļelektroģeneratori, kas autonomi var saražot siltumenerģijas nodrošināšanai nepieciešamo elektrību. Ja pārtrūkst elektropadeve, katlumāja dažu sekunžu laikā var atjaunot siltuma ražošanu.
Vai jūs izmantojāt ģeneratorus pēdējās vētras laikā oktobra beigās, kad pilsēta uz veselu diennakti palika bez elektrības?
– Pateicoties dīzeļelektroģeneratoram, katlumāja Brīvības ielā 38 turpināja nodrošināt savus patērētājus ar siltumu. Pašā katlumājā bija elektrība un darbojās visas ierīces. Tagad arī Pārventas katlumājā ģenerators ir pārbaudīts un gatavs darbam.
Kas būtu noticis, ja nebūtu ģeneratoru?
– Šoreiz ārkārtas situācija radās, kad laukā bija salīdzinoši silts. Ja ārā būtu mīnus desmit grādu sals un plosītos stiprs vējš, siltums no daudzdzīvokļu mājām pazustu dažu stundu laikā, pēc tam konstrukcijas un iekšējās sistēmas sāktu aizsalt. Ja kaut kas tamlīdzīgs notiktu, tad seku novēršanai būtu vajadzīgi lieli naudas ieguldījumi. Tādēļ vienā no nesen notikušajām Informācijas dienām piedāvājām namu pārvaldniekiem padomāt par tādu ģeneratoru iegādi arī dzīvojamajiem namiem. Ģenerators maksā 150–200 latu.
Vai ir tāda nepieciešamība?
– Atbilde uz šo jautājumu ir jāmeklē dzīvokļu īpašniekiem. Lieta tāda, ka Ventspils siltuma katlumājas ražo un nodrošina ar siltumu visas dzīvojamās mājas. Tomēr ārkārtas situācijās, kad pārtrūkst elektrības padeve, māju iekšējās siltumapgādes sistēmas nespēs sadalīt siltumu pa dzīvokļiem. Tas nozīmē, ka kāds var palikt bez siltuma. Viens no risinājumiem, kā no tā izvairīties, ir iegādāties elektroģeneratoru katrai daudzdzīvokļu mājai. Lai nesanāk tā, ka mēs padosim siltumu, bet māja to nevarēs izmantot.
P.S. Lielākais daudzdzīvokļu māju pārvaldnieks Ventspilī – Ventspils nekustamie īpašumi – informē, ka plāno izpētīt visus aspektus, kas saistīti ar iespējamo elektroģeneratoru iegādi un to drošu izmantošanu, un nodot jautājumu dzīvokļu īpašnieku izskatīšanai.