Pārlekt uz galveno saturu

Energoefektivitāte

 

LAI SAMAZINĀTU APKURES IZMAKSAS, SILTUMS IR JĀTAUPA

Lai samazinātu patērētās siltumenerģijas daudzumu, pašvaldības SIA „Ventspils siltums” aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību siltumenerģijas taupīšanai, tās lietderīgai izmantošanai, kā arī atgādina par ēku individuālo siltummezglu regulēšanas iespējām.

Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju siltummezgli strādā automātiskā režīmā, ļaujot regulēt karstā ūdens un apkures temperatūru atbilstoši komforta prasībām. Siltummezglā iespējams regulēt nepieciešamo apkures un karstā ūdens temperatūras režīmu noteiktam laika periodam – dienas un nakts režīmam, vēlamajai iekštelpu temperatūrai. Jāņem vērā, ka apkures parametru samazināšana siltummezglā par 1 grādu ļauj ietaupīt ap 5% no apkures izmaksām.

Vēl viens siltuma taupīšanas veids, kas samazina apkures izmaksas, ir iedzīvotāju paradumi. Iedzīvotājiem iesakām atbrīvot radiatorus no aizkariem, mēbelēm vai citiem priekšmetiem, kas traucē radiatoru optimālu siltumatdevi, novietot aiz radiatoriem siltumu atstarojošu materiālu. Apkures sezonā noteikti nepieciešama telpu vēdināšana, taču nevajadzētu bez vajadzības turēt atvērtus logus un durvis kāpņu telpās un citās koplietošanas telpās. Pievēršot uzmanību šiem ieteikumiem un mainot paradumus, samazināt siltumenerģijas patēriņu ir katra iedzīvotāja iespējās.

Uzmanība būtu jāpievērš arī ēkas norobežojošām konstrukcijām. Lai samazinātu siltuma zudumus un tādējādi samazinātu apkures rēķinus, būtu ieteicams noblīvēt bēniņu lūkas, iestiklot bēniņu un pagrabu logus, nodrošināt kāpņu telpas ar dubultajām durvīm un mehāniskajiem durvju aizvērējiem, nomainīt nekvalitatīvus un bojātus logus pret jauniem.

                                                                            

 
PAR MĀJOKĻA SILTUMEFEKTIVITĀTI ZIEMĀ IR JĀDOMĀ SAVLAICĪGI

Lai pilnvērtīgi parūpētos par siltu mājokli apkures sezonā, būtu svarīgi jau savlaicīgi padomāt par dažādiem siltumefektivitātes pasākumiem. Ikvienu mājokli nepieciešams kvalitatīvi nosiltināt, jo veicot energoefektivitātes pasākumus, izdevumi par apkuri var samazināties līdz pat 35%.

Lai nodrošinātu komfortablu temperatūru mājoklī, ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi – efektīva apkures sistēma, kā arī pareizi nosiltināts mājoklis. Pirmkārt, ikvienā mājoklī apkures ierīces - radiatorus nepieciešams ierīkot atbilstoši apsildāmās telpas platībai. Tāpat arī apdzīvojamā ēkā jāiebūvē kvalitatīvi logi un ventilācijas sistēma. Daudzdzīvokļu ēku gala dzīvokļos būtu nepieciešama arī gala ārsienas siltināšana no iekšpuses.

Termoauditu dati atklāj, ka viena no lielākajām siltuma zuduma vietām ir sienas ārējā daļa aiz radiatoriem. Plānās betona vai ķieģeļu sienas nespēj pietiekoši absorbēt radiatoru radīto siltumu un novada to uz ārpusi, sildot atmosfēras gaisu. Šajā gadījumā palīdzēt var aiz radiatora novietota atstarojošās izolācijas loksne ar folijas pārklājumu, kas it kā atvirza radiatoru uz telpas vidu, palielinot siltuma atdevi par 20% līdz 25%. Līdz ar to istabā gaisa temperatūra palielinās par vienu - diviem grādiem. Protams, vislabāk ir daudzdzīvokļu ēku siltināt kompleksi no ārpuses, kas nodrošina mazākas apkures izmaksas, kā arī pilnvērtīgāku siltumefektivitātes uzturēšanu mājoklī.

Fakts, ka visu šo priekšnoteikumu ievērošana prasa finansiālus ieguldījumus, tāpēc mājokļa energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus var sākt arī ar vienkāršākajiem darbiem.

Iesakām dzīvokļu īpašniekiem ar atbildību izturēties pret savu īpašumu un parūpēties par mājokļa siltumefektivitāti, lai ziemas sezonā mājoklī būtu gan komfortabli silti, gan mazāki izdevumi par apkuri!