Pārlekt uz galveno saturu

Aizvadīts apkures sezonas pirmais mēnesis

Laika apstākļi šoruden rosināja Ventspils iedzīvotājus apkures sezonu uzsākt agrāk nekā iepriekšējos gados. Ja ierasti apkures sezona Ventspilī tiek uzsākta oktobra 1. dekādē, tad šogad, iestājoties vēsākam laikam, atsevišķi klienti centralizētajai siltumapgādei pievienojās jau septembra 3. dekādē.

Pēc  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem aizvadītajā oktobrī vidējā āra gaisa temperatūra Ventspilī sasniedza +10,1 grādu, kas bija par 0,7 grādiem zemāka nekā pagājušā gada oktobrī. Saskaņā ar pašvaldības SIA „Ventspils siltums” apkopotajiem datiem, aizvadītajā mēnesī siltumenerģijas patēriņš bijis par 30,5% jeb 2339 MWh lielāks nekā 2020. gada oktobrī. Tas skaidrojams arī ar to, ka apkures sezona šogad tika uzsākta ātrāk un līdz ar to kopējais mēneša dienu skaits, kad klienti lietojuši apkuri, bijis ievērojami lielāks.

Tomēr jāuzsver, ka kopējais pilsētas siltumenerģijas patēriņš neatspoguļo katras dzīvojamās ēkas siltuma patēriņu. Lai arī uzņēmums „Ventspils siltums” visiem klientiem siltuma megavatstundu pārdod par vienu un to pašu cenu – 54,90 EUR, kas ir nemainīga kopš 2017. gada marta, tomēr katrā ēkā patērētais siltumenerģijas daudzums ir atšķirīgs. To ietekmē gan ēkas siltumnoturība un individuālajos siltumpunktos ieregulētais režīms apkures un karstā ūdens sagatavošanai, gan arī mājas iedzīvotāju paradumi.

Siltumenerģijas daudzums, pēc kura tiek aprēķināta maksa par apkuri un karsto ūdeni, tiek noteikts pēc mājas individuālajos siltumpunktos ierīkotajiem siltumenerģijas skaitītāju rādījumiem. Lai mājoklī uzturētu komfortablu temperatūru, ēkas individuālais siltummezgls ļauj gaisa temperatūru regulēt dažādos diennakts režīmos – piemēram, dienas laikā, kad lielākā daļa iedzīvotāju atrodas darba gaitās, temperatūru iespējams samazināt par dažiem grādiem, bet vakarā to atkal paaugstināt. Tāpat arī ēkas individuālā siltummezgla automātika ļauj ieregulēt siltuma padevi, atbilstoši āra gaisa temperatūrai, proti, ja ārgaisa temperatūra pazeminās, tad sistēma automātiski palielina apkures padeves jaudu, lai iekštelpās saglabātos vēlamā temperatūra.

Turklāt, uzņēmums “Ventspils siltums” visās daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kas pieslēgtas pilsētas centralizētās siltumapgādes sistēmai, ir uzstādījis telemetrijas sistēmu, kas ļauj tiešsaistē arī  māju apsaimniekotājiem sekot līdzi viņu pārvaldībā esošo ēku siltuma patēriņam, sniedzot iespēju analizēt siltuma patēriņu par jebkuru vēlamo periodu.

Vēl viens būtisks faktors –  lielākie siltumenerģijas zudumi ap 30% – 50%  apmērā un, ja ne vēl vairāk, rodas pašā ēkā, tāpēc nozīmīga ir mājas iedzīvotāju un apsaimniekotāja sadarbība dažādu energoegfektivitātes pasākumu īstenošanai.

Ir vairāki nosacījumi, kurus, ievērojot ikdienā, var samazināt siltumenerģijas patēriņu:

  • svarīgi nodrošināt optimālu karstā ūdens temperatūru, kas ir aptuveni 55 grādi, novērst karstā ūdens zudumus, kā arī izvēlēties ūdeni ekonomējošus jaucējkrānus;

  • apkures sezonā noteikti arī nepieciešama telpu vēdināšana, taču tai jābūt efektīvai. Telpas jāvēdina īsu brīdi, bet intensīvi, atverot pilnībā logu vaļā, lai telpā ieplūstu maksimāli daudz svaiga gaisa, bet tajā pat laikā, neatdzesējot telpu. Aukstā laikā nebūtu ieteicams ilgstoši atstāt uz vēdināšanu atvērtus logus vai balkona durvis. Ja izvēlaties šādu vēdināšanas metodi, tad pirms telpu vēdināšanas, ja tas ir iespējams, būtu vēlams aizgriezt radiatoru regulatorus. Kad vēdināšana pabeigta, tos noregulēt atkal vēlamajā siltuma padeves režīmā. Bez vajadzības nevajadzētu turēt atvērtas arī durvis un logus koplietošanas telpās;

  • noblīvējot logus un durvis, samazināsies aukstā gaisa iekļūšana telpā;

  • lai uzturētu telpā normālu siltuma cirkulāciju, nevajadzētu radiatorus aizsegt ar bieziem aizkariem vai mēbelēm;

  • samazinot iekštelpu temperatūru par 1 grādu, apkurei nepieciešamais enerģijas daudzums samazinās par 5%. Pārsvarā optimālā iekštelpu temperatūra ir 20 – 22 grādi, taču ne visās telpās tai jābūt vienādai. Tajās telpās, kurās neuzturas bieži, temperatūra var būt arī  zemāka.

Atgādinām, ka kopējais ēkā patērētais siltumenerģijas daudzums ik mēnesi tiek norādīts klientiem nosūtītajos rēķinos. Detalizētu informāciju par katras dzīvojamās ēkas siltumenerģijas patēriņu ik mēnesi iespējams aplūkot arī uzņēmuma mājas lapas sadaļā e-pakalpojumi.  

Neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus sazināties ar Abonentu daļu pa tālruni 63600800 vai arī, rakstot uz e-pastu: siltums.abonenti@ventspils.lv