Pārlekt uz galveno saturu

Centralizētā siltumapgāde – ērti, droši, ilgtspējīgi

Arvien aktuālāki kļūst vides aizsardzības jautājumi, kuros kā viens no galvenajiem kritērijiem ir izmešu apjoms, tāpēc arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija plāno iespēju iedzīvotājiem saņemt līdzfinansējumu gaisa piesārņojuma mazināšanai pilsētvidē, prioritāri nomainot neefektīvās malkas apkures krāsnis pret centralizētās siltumapgādes pieslēgumu. 

Lai arī šķiet, ka centralizētā siltumapgāde ir ierasta lieta, tomēr daudzviet dzīvojamajās mājās un sabiedriskajās ēkās ir izbūvētas lokālās apkures sistēmas, kas rada gaisa piesārņojumu un prasa regulāru uzraudzību. Šo iemeslu dēļ arvien vairāk ventspilnieku izvēlas centralizētās siltumapgādes veidu, kam ir vairākas būtiskas priekšrocības - nav jādomā ne par kurināmā iegādi, tostarp malkas zāģēšanu vai skaldīšanu, gan kurināšanu. Viens no galvenajiem ieguvumiem - telpu apsilde notiek nepārtraukti un nav jāraizējas, ka, atgriežoties no darba vai pēc ilgākas prombūtnes, mājoklis būs atdzisis. Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi ļauj izvēlēties sev ērtāko apkures režīmu, uzturot telpās labvēlīgu mikroklimatu un komfortu, tajā pat laikā nepārmaksājot par apkuri. Piemēram, dodoties prom no mājas, iespējams noregulēt apkures padevi tikai uzturēšanas režīmā, bet atgriežoties mainīt apkures padeves parametrus, lai iekštelpu temperatūra būtu komfortam atbilstoša.

Līdz ar siltumtrašu paplašināšanu Ventspilī, jauno pieslēgumu skaits apliecina centralizētās siltumapgādes ilgtspēju, jo tas ir videi draudzīgs apkures risinājums ar viszemāko kaitīgo izmešu līmeni un siltumenerģijas piegādes drošību.

Visbiežāk mājsaimniecības no pieslēguma centralizētai siltumapgādei attur izmaksas, tāpēc viens no atbalsta veidiem varētu būt plānotā Eiropas Savienības kohēzijas programma, kurā paredzētais finansējums ir vairāk nekā 12 miljoni eiro.

Vēl viens svarīgs aspekts: uzņēmums “Ventspils siltums” pilsētas teritorijā nodrošina pieslēguma ierīkošanu par saviem līdzekļiem, taču, ja būvniecības izmaksas tomēr pārsniedz plānoto atbalsta finansējumu, tad izmaksu starpība ir jāapmaksā pasūtītājam. Tāpat arī klientam ir jāapmaksā projektēšanas darbu izmaksas. Tas nozīmē, ka jaunajam klientam galvenokārt jāparūpējas tikai par siltummezgla uzstādīšanu un iekšējās centrālās apkures sistēmas izveidošanu. 

Plašāk par siltumapgādes pieslēguma iespējām skatīt šeit